1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Co sie wszywa alkoholikowi

Wszywka alkoholowa esperal (Disulfiram) jest jedną z najbardziej znanych metod terapii awersyjnej. Wszyta tabletka ma za zadanie zniechęcić do picia osobę uzależnioną poprzez występujące skutki uboczne, które pojawiają się po spożyciu alkoholu. W ostatnich latach wszywki alkoholowe cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi, chcących wyleczyć się z choroby alkoholowej.Czym są wszywane tabletki Disulfiram?

Disulfiram to organiczny związek chemiczny, wykorzystywany w trakcie leczenia alkoholizmu. Jego działanie polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu etylowego w organizmie człowieka.

Co to znaczy zaszyć alkoholika?

W wyniku podania preparatu (doustnie lub podskórnie podczas mikrochirurgicznego zabiegu implantacji), spożycie alkoholu powoduje objawy zatrucia. Dlatego w trakcie leczenia picie jest to zabronione. Najczęściej pojawiające się dolegliwości to:

Objawy nietolerancji alkoholu mogą wystąpić także po zastosowaniu pokarmów lub preparatów go zawierających (np. niektóre kosmetyki oraz leki, płyny do płukania jamy ustnej, syropy przeciwkaszlowe, ocet, jak i niektóre sosy).

Zobacz: Jakie są skutki przepicia wszywki?

W Polsce Disulfiram WZF – lek wszywany alkoholikowi, produkowany jest przez firmę Polfa S.A., jedno opakowanie zawiera 10 tabletek po 100 mg, przeznaczonych do implantacji.

Czy Disulfiram jest sprzedawany na receptę?  

Leki Disulfiram oraz Anticol sprzedawane są na receptę po konsultacji z lekarzem. Podczas takiej rozmowy chirurg uzyskuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące samopoczucia pacjenta oraz przebytych w przeszłości chorób lub obecnie leczonych schorzeń. Przed zabiegiem powinien też sprawdzić, czy pacjent nie jest uczulony na wszywkę alkoholową oraz zweryfikować trzeźwość.

Leczenie choroby alkoholowej w Polsce wymaga pisemnej zgody pacjenta i odbywa się pod kontrolą specjalisty.

Czy esperal jest refundowany przez NFZ?

Zabieg wszycia esperalu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Publiczne ośrodki pomocy społecznej nie stosują zaszycia. Najlepiej więc udać się do prywatnej kliniki zajmującej się leczeniem choroby alkoholowej, gdzie zabieg przeprowadzony zostanie szybko i bezpiecznie po podaniu znieczulenia w miejscu implantacji leku.

Cena tabletek Disulfiram oraz koszt zabiegu implantacji Anticol w aptece jest sprzedawany za około 40 zł za jedno opakowanie, które zawiera 30 tabletek po 500 mg. Dawka początkowa zwykle wynosi 500 mg na dobę. Cena za wszycie esperalu w gabinecie medycznym może się różnić, w zależności od miasta, w którym znajduje się gabinet, ilości wszytych tabletek antyalkoholowych oraz indywidualnych cech organizmu każdej osoby. O stężeniu leku zawsze decyduje lekarz, patrząc na płeć oraz wagę pacjenta.

Cena zabiegów w gabinecie Disulmed we Wrocławiu zaczyna się od 650 zł. Przychodnia zapewnia preparat wszywany alkoholikowi, profesjonalne podejście oraz całkowitą dyskrecję.