1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Co znaczy zaszyc sie

Abstynencja dla wielu alkoholików to stan niemożliwy do osiągnięcia samodzielnie. Leczenie alkoholizmu to nie tylko czas i wewnętrzna motywacja do zmiany, ale także odpowiednie metody walki z nałogiem. Co lepiej wybrać w przypadku choroby alkoholowej? Wśród uzależnionych częstym sposobem jest zabieg wszycia esperalu, czyli inaczej zaszycie alkoholowe. Dowiedz się, co to znaczy zaszyć się i jak implantacja wpływa na alkoholizm.

Esperal – co się wszywa alkoholikom?

Osoby uzależnione w momencie rozpoczynania walki z nałogiem mogą wybrać coraz więcej sposobów leczenia alkoholizmu. Teraz nie tylko terapia jest rozwiązaniem. Można również wszyć Disulfiram, który często nazywany jest esperalem. Definicja słowa zaszyć jest związana z przeprowadzeniem zabiegu. Lek wykorzystuje się do implantacji podskórnej. Popularna wszywa esperal to mała, okrągła tabletka. Nie da się jej zażywać tak jak zwykłej kapsułki.

wszywka alkoholowa - esperal

Pacjent nie może się zaszyć w publicznej przychodni, ponieważ esperal nie jest refundowany. Disulfiram to lek, który można kupić tylko na receptę. Osoba uzależniona zwykle trafia wtedy do prywatnej placówki medycznej. A jak działa wszywka? Disulfiram hamuje metabolizm alkoholu w organizmie. Spożycie alkoholu w dużej lub małej ilości powoduje gromadzenie się aldehydu octowego w organizmie pacjenta. Zwykle utlenia się do kwasu octowego, przez co osoba uzależniona cierpi ewentualnie z powodu kaca. Inaczej wygląda proces w przypadku działania wszywki alkoholowej. Esperal silnie spowalnia proces dehydrogenazy aldehydowej. Jest to groźne dla zdrowia, ponieważ po ok. 5 minutach od napicia się pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, drżenie ciała, zmienna temperatura ciała i złe samopoczucie psychiczne. Stan ten może trwać nieprzerwanie do 10 godzin. Z pomocą wszywki łatwiej zatem pozostać w trzeźwości. Esperal wymusza abstynencję, wywołując u alkoholików strach przed piciem alkoholu i konsekwencjami z tym związanymi. Po implantacji wszywki lek wchłania się przez 8-12 miesięcy.

Wszywka alkoholowa – jak zaszyć się przed alkoholem?

Proces zaszycia wszywki esperal nie jest skomplikowany ani inwazyjny. Wizyta w placówce medycznej zwykle trwa ok. 30 minut i zawsze przebiega w znieczuleniu miejscowym. Ilość zaszywanego disulfiramu zależy od stanu pacjenta i czasu spożywania alkoholu.

Chirurg ocenia to w trakcie konsultacji medycznej. Specjalista musi nie tylko poznać ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego, ale także zmierzyć ciśnienie, glukozę i zweryfikować trzeźwość pacjenta. Esperal można wszyć tylko, gdy alkoholik jest trzeźwy przez 24 godziny przed rozpoczęciem zabiegu. W innym przypadku lekarz może odmówić pomocy do czasu całodobowej abstynencji.

Zaszycie alkoholowe – jak wygląda?

  • Lekarz dobiera ilość esperalu zgodnie z potrzebami pacjentami i stanem organizmu.
  • Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w obszarze implantacji wszywki alkoholowe – pośladek.
  • Chirurg robi niewielkie nacięcie na skórze i wszywa lek esperal w strefie domięśniowej.
  • Rana jest zaszywana za pomocą nici klasycznych albo rozpuszczalnych.
  • Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja.

Czas gojenia się po wszyciu to 10-14 dni. Tabletki esperalu można wszywać kilkukrotnie, zazwyczaj po 8 miesiącach od implantacji wszywki esperalu alkoholowej. Zabieg implantacji nie jest przeznaczony dla osób uczulonych na Disulfiram. Niektóre schorzenia również uniemożliwiają wszycie leku. Pacjent jest zobowiązany, aby opowiedzieć lekarzowi o wszystkich chorobach współistniejących, aby chirurg mógł wyeliminować wszelkie zagrożenia dla zdrowia i życia osoby uzależnionej.

Disulfiram – gdzie można się zaszyć?

Leczenie choroby alkoholowej jest szczególnie skuteczne, gdy osoba uzależniona sama decyduje się na zmianę. Dobrowolnie działanie daje najlepsze efekty. Terapia uzależnień z pomocą implantacji wszywki alkoholowej jest dostępna w niepublicznych placówkach medycznych.

wszywka dla alkoholika

Esperal to lek nierefundowany, dlatego publiczne placówki nie zajmują się zaszyciem. Prywatne ośrodki leczenia uzależnienia od alkoholu profesjonalnie wszywają Disulfiram bez skierowań. Pacjenci często nie muszą sami kupować leku. W walce z uzależnieniem pomagają doświadczeni specjaliści, dzięki czemu pacjenci nie muszą martwić o bezpieczeństwo wszycia i skuteczność zabiegu.