1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Spozycie alkoholu a wszywka alkoholowa

Esperal to tak naprawdę stara nazwa leku Disulfiram WZF. Przez chwilę tabletki przestały być produkowane w Polsce, ale powróciły po przerwie na rynek farmaceutyczny. Wszywki alkoholowe są uznawane za lek na alkoholizm. Czy są jakieś skutki uboczne związane z wszyciem esperalu? Tylko w sytuacji, kiedy uzależniony przerwie trzeźwość. Sprawdź, jaka jest możliwa reakcja wszywki na organizm alkoholika.

Czy zaszycie esperalem jest szkodliwe dla zdrowia?

Lek Disulfiram WZF, który przed zatrzymaniem produkcji był znany jako esperal to specyfik często stosowany podczas leczenia alkoholizmu. Jest wybierany przez alkoholików ze względu na jego radykalne działanie. Czy przerywanie nałogu z pomocą esperalu może być niebezpieczne dla zdrowia? Nie, jeśli osoba uzależniona nie pije alkoholu i stosuje się do zaleceń lekarskich.

Zobacz: Walka z alkoholizmem za pomocą esperalu

Disulfiram zwykle nie wpływa na zdrowie. Nie reaguje negatywnie na pozostałe leki. W przypadku niektórych schorzeń układu oddechowego, nerek i wątroby oraz chorób takich, jak padaczka, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, psychozy esperal może spowodować pogłębienie dolegliwości, dlatego warto być pod stałą kontrolą lekarza. Dlaczego alkoholicy decydują się na terapię z pomocą tabletki esperalu? Ponieważ wszywka alkoholowa wywołuje awersję do trunków. Disulfiram oddziałuje na metabolizm alkoholu w organizmie i silnie go zaburza. Pierwsze objawy zatrucia alkoholowego są odczuwalne nawet po 5-10 minutach od rozpoczęcia spożywania alkoholu. Substancja może wpływać na zdrowie i psychikę przez niemal 10 godzin.

Wszycie esperalu a picie alkoholu – skutki uboczne:

  • zatrucie alkoholowe,
  • nudności albo wymioty,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • podwyższone ciśnienie,
  • nadpotliwość,
  • niewydolność układu nerwowego,
  • zawał serca,
  • lęk i stany depresyjne,
  • psychozy, majaczenie i halucynacje.

Spożycie większych ilości alkoholu przy wszytym esperalu może być śmiertelne. Powikłania związane z zabiegiem wszycia esperalu nie występują, kiedy pacjent pozostaje w trzeźwości. Lęk, jaki wywołuje wszywka alkoholowa, sprawia, że awersja do trunków jest bardzo silna. Trzeźwość pomaga w przebiegu terapii i daje lepsze efekty. Lek Disulfiram to straszak, dla osób, którym trudno zachować abstynencję. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków, lepiej zrezygnować również z produktów zawierających alkohol.

Jak długo działa esperal wszywka?

Lek esperal wszywany jest podskórnie w okolicy pośladka po podaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg zawsze wykonuje doświadczony chirurg. Niektóre ośrodki oferują implantację w domu pacjenta, ale nie jest to rozsądne rozwiązanie. Proces zaszycia wymaga odpowiedniego sprzętu medycznego oraz sterylnych warunków. Mieszkanie alkoholika, które często kojarzy się z czynnością picia, nie jest wystarczająco komfortowe do przeprowadzenia implantacji. Zabieg wszycia esperalu według producentów zapewnia 8-miesięczne działanie. Specjaliści z zakresu leczenia alkoholizmu podkreślają, że wszywka alkoholowa może pomagać nawet rok. Reakcja leku na spożywanie alkoholu, jak i czas oddziaływania Disulfiramu zależą od organizmu osoby uzależnionej. Terapię uzależnień można jednak powtarzać. Lek można wszyć kilkakrotnie. Następuje to po zakończeniu działania esperalu. Decyduje o tym osoba uzależniona.

Czy esperal działa na każdego?

Wśród metod leczenia alkoholizmu, esperal należy do najbardziej popularnych rozwiązań. Reakcja disulfiramowa może być różna w zależności od czasu wypicia alkoholu, a przede wszystkim ilości. Działanie wszywki alkoholowej bywa inne ze względu na indywidualną reakcję organizmu osoby uzależnionej od alkoholu. Lek nie zawsze oddziałuje na alkohol we krwi w taki sam sposób. Trudno to przewidzieć, dlatego implantacja jest aż tak skuteczna. Jak wszycie esperalu wpływa na dalsze życie uzależnionego? Alkoholicy zwykle decydują się na kontynuowanie terapii z pomocą psychologa. Tylko poradzenie sobie z psychicznymi i mentalnymi czynnikami decydującymi o rozwoju choroby alkoholowej może spowodować stałą trzeźwość.