1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Esperal i terapia w walce z alkoholizmem

Alkoholizm to problem społeczny, który w Polsce dostrzegany jest dziś nie tylko u coraz większej liczby osób, ale też w znacznie większych skupiskach ludzi. Choć wielu alkoholików w dalszym ciągu pije w tajemnicy przed rodziną, skutecznie chowając swój problem przed społeczeństwem, inni z dużą śmiałością dzielą się nim z innymi – alkoholizmem dotknięte są dziś całe rodziny czy grupy znajomych. Pewne jest jedno – alkoholizm w żadnym wydaniu nie jest bezpieczny i w każdym powinien być traktowany jako choroba, z którą należy sobie radzić, ale też choroba, której nie da się do końca wyleczyć. Terapia, leczenie za pomocą esperalu – techniki te przynoszą rezultaty, ale sam alkoholizm pozostaje z człowiekiem na zawsze. Walka z nim trwa do końca życia. Jaką rolę odgrywają w niej wspomniany już esperal i terapia psychologiczna?

Czym jest i jak działa esperal?

Esperal, a dziś właściwie disulfiram to środek, który blokuje produkcję enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten jest konieczny do metabolizmu etanolu we krwi i to on ustrzega człowieka przed odczuwaniem niezwykle silnych reakcji na spożywanie alkoholu. W momencie zatrzymania jego produkcji, po spożyciu alkoholu w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, powodujący wystąpienie tzw. reakcji disulfiramowej. Jej objawy to przede wszystkim pulsujący ból głowy, zaczerwienienie twarzy, kołatanie serca, nudności, wymioty, a w przypadku większych dawek alkoholu także zaburzenia rytmu serca, lęki, spadek ciśnienia tętniczego czy drgawki. Historia zna przypadki, w których pacjent z wszywką esperalową dostał zawału serca, spożywając alkohol pomimo świadomości jego działania z wszywką.

Nasz ośrodek zlokalizowany jest we Wrocławiu, przy ul. Piłsudskiego 28C Wrocław. Pomagamy w ciężkich momentach.

W jaki sposób esperal miałby pomagać w leczeniu alkoholizmu? Wiele osób błędnie pojmuje go jako lek, który chroni przed piciem. Tak naprawdę jest on jednak elementem metody awersyjnej – znajomość skutków spożycia alkoholu przy wszytym pod skórę esperalu ma skutecznie odstraszyć od jego przyjęcia. Esperal wszyty w naszym gabinecie we Wrocławiu utrzymuje się we krwi od 8 do nawet 12 miesięcy od momentu wszycia tabletek pod skórę, dzięki czemu ułatwia prowadzenie terapii psychologicznej. Warto jednak zaznaczyć, że nie w przypadku każdego alkoholika okaże się skuteczny – wielu z nich decyduje się na usunięcie wszywki lub wraca do picia po tym, jak ta przestanie działać, niejednokrotnie pijąc jeszcze więcej, by nadrobić stracony czas.

Esperal w połączeniu z terapią

Jedynym sposobem na wyciągnięcie chorego z alkoholizmu jest zastosowanie psychoterapii, która nie tylko uświadomi mu konsekwencje picia na różne aspekty jego życia, ale też przyczyni się do całkowitej zmiany myślenia o alkoholu i postrzegania życia w trzeźwości. Terapia jest procesem bardzo długim i złożonym, niejednokrotnie wymagającym kilku podejść i ogromnego wsparcia zewnętrznego. Osoba uzależniona wychodząca z nałogu musi być nie tylko chętna do zmiany, ale też gotowa do podjęcia działań do niej prowadzących. Często chęci nie przekładają się na zamiary od razu – terapia alkoholowa może trwać dość intensywnie przez kilka lat, po których i tak zdarzą się dni, gdzie bez wsparcia ze strony terapeuty lub grupy anonimowych alkoholików chory nie poradzi sobie z chęcią sięgnięcia po kieliszek wódki czy puszkę piwa.

Leczenie alkoholizmu nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie w sytuacji gdy sam uzależniony nie widzi powodu, dla którego miałby przestać pić. Zmuszanie osoby uzależnionej do leczenia nie jest zwykle skuteczne, jednak z odpowiednim systemem wsparcia i zaufaniem, że chory może się zmienić, proces może stać się znacznie łatwiejszy.

Potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: +48 71 707 24 67