1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Domowe leczenie alkoholizmu czy jest skuteczne

Alkoholizm to nie tylko uzależnienie, ale także choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Wiele osób, które dostrzega, że ma problem z odstawieniem używki, początkowo próbuje samodzielnie uporać się ze swoimi słabościami. Jednak czy domowe leczenie alkoholizmu może być skuteczne?

Jakie są domowe sposoby na leczenie alkoholizmu?

Część osób, które dostrzeże, że ma problem z alkoholem, stara się leczyć z uzależnienia domowymi sposobami. W internecie można znaleźć kilka bądź kilkanaście porad, jak samemu uporać się z chęcią sięgnięcia po alkohol. Do najpopularniejszych z nich należą:

Zioła

Korzeń kudzu jest często zalecany osobom uzależnionym jako zioło hamujące przemianę alkoholu w wątrobie, którego działanie pozbawione jest uciążliwych skutków niepożądanych. Często jest stosowany w terapii odwykowej, ponieważ redukuje napięcie, poprawia nastrój, stymulując produkcję dopaminy i serotoniny oraz niweluje stres. Jego właściwości zmniejszają chęć bądź potrzebę sięgnięcia po alkohol. Przyjmowanie ekstraktu z korzenia kudzu spowoduje, że osoba uzależniona będzie odczuwała podobne efekty, jak po spożyciu alkoholu, stąd też nie będzie musiała sięgać po używkę.

Innym przykładem jest kopytnik, który działa oczyszczająco na organizm i przyspiesza usuwanie toksyn. Stosując to zioło, sam zapach alkoholu może wywołać mdłości, co ma skutecznie zniechęcić alkoholika.

Aktywność fizyczna

Kolejnym sposobem na walkę z nałogiem może być systematyczna aktywność, która pozytywnie wpływa zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Regularne treningi pozwalają łatwiej utrzymać trzeźwość oraz wzmocnić osłabione ciało i umysł. Dodatkowo w trakcie uprawiania aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wywołają lepsze samopoczucie i poprawę nastroju. Zmniejsza się również poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, dzięki czemu napięcie i zdenerwowanie występuje o wiele rzadziej.

Medytacje

Medytacja pozwala zajrzeć w głąb siebie. Wyzwala ona ważne zmiany zarówno w strukturze mózgu, jak i codziennym funkcjonowaniu. Medytacja pomaga radzić sobie ze stresem, lękiem czy depresją, ponadto ma wiele korzyści dla zdrowia.

Domowe leczenie alkoholizmu

Właściwa dieta

Alkohol wypłukuje wiele witamin oraz mikro i makroelementów, przez co organizm osoby uzależnionej nie może funkcjonować poprawnie. Ważne jest zatem uzupełnienie niedoborów poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały.

Zmiana dotychczasowego środowiska

Odcięcie się od miejsc, które kojarzą się z alkoholem bądź zaprzestanie kontaktowania się z osobami, z którymi spożywane były napoje procentowe, może znacząco ułatwić zaprzestanie picia. Zmiana dotychczasowego środowiska pozytywnie wpłynie na utrzymanie trzeźwości i ograniczy chęć sięgnięcia po używkę.

Czy domowe sposoby na alkoholizm są skuteczne?

Wyżej wymienione metody na domowe leczenie alkoholizmu nie są skuteczne, mogą one być pomocne w trakcie terapii, jednak nie zastąpią fachowej pomocy. Alkoholizm to złożona choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Samodzielna próba uporania się z nałogiem prędzej czy później zakończy się niepowodzeniem. Dodatkowo zaprzestanie spożywania alkoholu będzie wiązało się z szeregiem uciążliwych dolegliwości, w tym także niebezpiecznych dla życia osoby uzależnionej. Mowa tutaj np. o padaczce alkoholowej czy delirium tremens, które jest najgroźniejszym objawem nagłego odstawienia alkoholu. Alkoholik musi udać się na detoks alkoholowy we Wrocławiu, gdzie będzie pod stałą opieką medyczną, a lekarze złagodzą uciążliwe dolegliwości i wyrównają niedobory witaminowe w organizmie. Możliwe jest również przeprowadzenie detoksu alkoholowego w domu, po uprzednim umówieniu wizyty specjalistów.

Domowe leczenie alkoholizmu

Jakie inne metody warto wybrać, aby pozbyć się nałogu?

Najskuteczniejszą formą leczenia alkoholizmu jest pobyt w ośrodku terapii uzależnień. Takie placówki dysponują wykwalifikowaną kadrą medyczną i terapeutyczną, która posiada bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Jednak coraz więcej osób uzależnionych decyduje się na tzw. wszywkę alkoholową esperalu jako pomoc w wytrwaniu w abstynencji. Jej zadaniem jest zaburzenie metabolizmu alkoholu, czego konsekwencją jest szereg nieprzyjemnych objawów. Zastosowanie wszywki pomaga wytrwać w trzeźwości, a jej działanie trwa od 8 do 12 miesięcy. Implantowana jest pod skórę pacjenta, a cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Co ważne, zabieg jest w pełni bezpieczny. Tylko kompleksowa pomoc pozwoli pokonać alkoholizm, leczenie domowe może być dodatkiem do specjalistycznej terapii.

Choroba alkoholowa wymaga profesjonalnej pomocy połączonej z silną chęcią wyjścia z nałogu. Kompleksowa terapia uzależnień pozwoli uporać się z problemami, a także nauczy na nowo funkcjonowania w społeczeństwie.