1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Detoks alkoholowy i jego przebieg

Sam detoks alkoholowy nie trwa zbyt długo – cały proces leczenia może trwać nawet do kilku lat. Dużo bowiem zależy od chęci i podejścia pacjenta, od tego czy samowolnie zgłosił się na terapię, czy został na nią wysłany przymusowo. Detoks alkoholowy zaczyna się od całkowitego odtrucia organizmu osoby uzależnionej. Jest to dopiero pierwszy etap w wychodzeniu z nałogu, jakim jest alkoholizm. Dla znacznej większości pacjentów, odtruwanie należy również do najtrudniejszego etapu w pozbywaniu się problemu.

Często bowiem, podczas odtruwania występuje tak zwany zespół abstynencyjny. Jest to okres, w którym każdy pacjent odzwyczaja się od alkoholu i jego działania. Brak używki może powodować lęki, niepokój, bezsenność, zaburzenia układu trawiennego i wiele innych nieprzyjemnych objawów. Odwyk i detoks alkoholowy jest więc dość wymagającym zadaniem dla każdego uzależnionego. Podczas odtruwania, pacjent ma cały czas podawane minerały i witaminy dożylnie. Kroplówka ma za zadanie dostarczania nam niezbędnych składników do organizmu, by dodać nam siły podczas walki z nałogiem.

Czy każdy musi poddać się tak poważnemu leczeniu?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ze względu na to, że każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Każdy z nas ma bowiem zupełnie inne preferencje, inaczej będziemy reagować na kroplówkę, podane leki czy ilość czasu, przez którą będziemy poddawani odtruwaniu. Jeżeli zauważamy u siebie jakikolwiek, choćby najbardziej niepozorny objaw choroby alkoholowej, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Im dłużej tkwimy w nałogu, tym trudniej będzie się na z niego wydostać. Jednak nie wszystkie osoby, które okazjonalnie spożywają alkohol, muszą poddawać się terapii czy detoksykacji. Leczenie alkoholowe przeznaczone jest dla osób, które widzą jedyną rozrywkę właśnie w alkoholu. W momencie, gdy nie potrafimy spędzić jednego dnia bez alkoholu, możemy mieć poważny problem. Warto reagować od razu – znacznie prościej będzie nam wydostać się z nałogu. Poważne leczenie nie jest jednak dla każdego – czasami wystarczy odtrucie lub terapia, która wesprze nas duchowo.

Czy każdy pacjent reaguje tak samo?

Wszystkie reakcje, jakie zachodzą w naszym organizmie po podaniu kroplówki oraz po odstawieniu alkoholu, są bardzo różne. Każdy z nas ma inny organizm, dlatego też reagowanie na odstawienie jakiejkolwiek może być wielorakie. Wielu pacjentów zgłasza się do klinik lub przychodni w celu poddania się terapii i detoksykacji. Każdy z nich posiada inny stopień uzależnienia. Dodatkowo, liczy się również wiek pacjenta, moment, od którego nadużywamy alkoholu oraz czynniki. Istotne jest również to, czy pacjent był już wcześniej leczony i poddawany detoksykacji. Wszystkie kryteria, pod względem których bada nas lekarz są tak samo istotne i to ich wynik decyduje o tym, jak zareaguje nasz organizm.