1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Uzaleznienie od piwa czy to tez alkoholizm

Codzienne picie piwa wieczorem to jeden z nawykowych sposobów radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialnością, przesytem codziennych emocji. W swoim składzie ma stosunkowo niską zawartość alkoholu etylowego. Warto wiedzieć, że nadużywanie piwa jest równie szkodliwe dla organizmu i prowadzi do uzależnienia. Jednak czy to też jest alkoholizm?

Czy codzienne picie piwa szkodzi?

Rozpoznać osobę uzależnioną możemy poprzez symptomy, które zauważalne są w jej zachowaniu:

  • regularne picie piwa wywołuje ulgą oraz staje się sposobem na odprężenie,
  • działanie alkoholu osłabia poczucie winy, ośmiela, pobudza do działania,
  • człowiek coraz częściej poszukuje okazji do picia piwa lub innego trunku,
  • spożywanie alkoholu nie tylko w towarzystwie, ale też na samotności np. picie piwa wieczorem, 
  • upijanie się do nieprzytomności,
  • odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości zespołu abstynencyjnego w trakcie trzeźwienia,
  • zwiększona tolerancja na alkohol, 
  • potrzeba coraz większej dawki alkoholu.

Skutki uboczne picia piwa codziennie i jego wpływ na organizm nie muszą być zauważalne od razu. Z czasem jednak nawet mało procentowy alkohol decyduje o funkcjonowaniu organów wewnętrznych oraz psychiki.

Mężczyzna codziennie pijący piwo przed jazdą samochodem

Picie piwa codziennie – czy to nałóg?

Nadużywanie alkoholu powoduje szereg charakterystycznych objawów. Osoba czuje głód alkoholowy (wewnętrzny przymus picia), z czasem dochodzi do utraty kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania trunków. Pojawia się potrzeba sięgnięcia po alkohol mimo świadomości jego toksycznego działania na mózg oraz na ośrodkowy układ nerwowy. Codziennie picie piwa wieczorem lub o innej porze również może być groźne. Płyn etylowy jest substancją silnie uzależniającą, a jego systematyczne spożywanie w efekcie prowadzi do rozwoju alkoholizmu. Piwo to też alkohol, a spożywanie nawet 2 piw dziennie już świadczy o nałogu. Tymczasem człowiek nie uzależnia się od konkretnego napoju, na przykład wódki, wina albo piwa, tylko od zawartego w ich składzie alkoholu.

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi o tym, że napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. W rozumieniu tej ustawy piwo bezalkoholowe nie jest napojem alkoholowym. Wykorzystując ten fakt, producenci piwa bezalkoholowego zaznaczają na etykiecie zero procent, mimo że rzeczywiście w składzie podana może być większa dawka. 

Dla osób uzależnionych od alkoholu, przebywających w trakcie leczenia odwykowego picie piwa bezalkoholowego jest również zakazane, jak spożywanie czystego alkoholu. Ponieważ może to skutkować utratą kontroli nad piciem oraz powrotem do kontaktu z alkoholem.

Walka z alkoholizmem jest długa i trudna, aczkolwiek rozpoczęcie kompleksowej terapii uzależnień jest zdecydowanie skuteczniejsze niż próba oszukiwania siebie, swojego organizmu oraz własnej psychiki piwem bezalkoholowym.