1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Proces terapii alkoholowej i jej poczatek czyli detoksykacja organizmu

Jak powszechnie wiadomo, detoksykacja organizmu najczęściej odbywa się w przypadku silnego zatrucia czy nałogów. Proces zwany detoksem organizmu, jest dość ciężki do przejścia, jednak konieczny, by móc całkowicie pozbyć się nałogu, którym jest alkoholizm. To dzięki detoksykacji mamy szansę na wyjście z nałogu. Jest to pierwszy i często najcięższy krok podczas odbywania terapii. Detoksykacja alkoholowa konieczna jest do przeprowadzenia na samym początku – odstawienie uzależniającej nas substancji jest kluczowe. Nie można zapominać, co jest głównym celem detoksu alkoholowego – zabieg ten stosowany jest przede wszystkim dlatego, że podczas nadmiernego i częstego spożywania alkoholu, w naszym organizmie wiele narządów i tkanek zostaje narażone na częściowe lub całkowite uszkodzenie. W momencie, w którym całkowicie odstawiamy alkohol, stanowi punkt kulminacyjny naszego problemu. Przechodząc detoks, pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń oraz toksycznych substancji, które nagromadziły się przez lata w naszym organizmie. Dodatkowo, pozytywne przejście zabiegu pozwala nam na rozpoczęcie terapii indywidualnej, grupowej oraz farmakologicznej.

Detoks alkoholowy – Najpopularniejszy sposób zwalczania alkoholizmu i uzależnienia

Aktualnie, zabieg polegający na wykonaniu detoksu, jest najbardziej znanym sposobem na rozpoczęcie walki z alkoholizmem. Uzależnienie od alkoholu stanowi w dzisiejszych czasach bardzo wysoki procent wszystkich typów uzależnień, dlatego tak istotne jest poprawne przeprowadzanie zabiegu. Detoksykacja, jako najcięższy krok w terapii alkoholowej, stanowi tak naprawdę jej trzon. Oczyszczanie organizmu jest podstawową czynnością – nasz organizm po przebytym, długim i wyniszczającym uzależnieniu, potrzebuje, a wręcz wymaga pozbycia się wszelkich toksyn. W trakcie przechodzenia procesu detoksykacji, lekarze starannie dbają o pacjentów. Gdy pozbywamy się toksycznych i niepotrzebnych substancji z naszego organizmu, potrzebna jest nam dodatkowa dawka witamin i wszystkich mikro i makroskładników. Organizm wycieńczony po nałogu, nagle zostaje oszołomiony nagłym odstawieniem alkoholu, musi otrzymać porządną porcję witamin regularnie.

Czy zawsze przynosi pożądane efekty?

Terapia alkoholowa i jej cele nastawione są na pomoc pacjentom uzależnionym od alkoholu w jak najlepszy sposób. Każdy postęp, który odnosi pacjent podczas całego czasu trwania terapii, zaczyna się od przetrwania procesu detoksykacji. Warto wiedzieć, że każdy z nas ma zupełnie inny organizm i reakcje na różne bodźce czy sytuacje mogą być znamiennie różne. Nie należy więc generalizować, jednak z całą pewnością można orzec, że detoksykacja oraz terapia alkoholowa przynosi pożądanej efekty, nawet jeśli są one często niedostrzegane. Wiele osób musi zaciskać zęby, żeby w końcu wyrwać się ze szponów nałogu alkoholowego. Dlatego też zostały ustalone pewne zasady, na jakich odbywają się wszystkie terapie, włącznie z detoksem. Jeśli chcemy uzyskać najlepsze z możliwych efektów, musimy walczyć z nałogiem ze wszystkich sił.

Zobacz także: leczenie esperalem we Wrocławiu.