1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Esperal czy jest bezpieczny dla kazdego

Esperal, czyli wszywka alkoholowa to jedna ze skutecznych metod leczenia alkoholizmu. Polega ona na umieszczeniu pod skórą substancji aktywnej, czyli disulfiramu, zwanego potocznie Esperalem. Mimo, że w większości przypadków jest to skuteczny sposób na wyjście z nałogu, to nie można go zastosować u każdego pacjenta.

Czym jest terapia Esperalem?

Wszywka alkoholowa to tabletka z disulfiramem, która umieszczana jest pod skórą, najczęściej na pośladku lub łopatce. Robi to lekarz podczas krótkiego zabiegu. Substancja aktywna przedostaje się do krwioobiegu i u osoby trzeźwej nie wywołuje żadnych objawów. Jej główną funkcją jest bowiem aktywacja konkretnych symptomów w momencie, gdy osoba zaszyta napije się alkoholu. Wystarczy jego nawet niewielka ilość, aby nastąpiła reakcja disulfiramowa. Jest to związane z tym, że substancja czynna hamuje wytwarzanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego zaburzony zostaje prawidłowy proces trawienia alkoholu.

alkoholizm

Jakie objawy daje Esperal po wypiciu alkoholu?

Esperal, czyli wszywka alkoholowa to jedna z metod terapii awersyjnej leczenia alkoholizmu. Ma więc na celu zniechęcić do sięgania po używkę. Już niewielka jego ilość powoduje nieprzyjemne dolegliwości, które mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin. U pacjentów, którzy złamali zakaz i sięgnęli po alkohol najczęściej pojawiają się takie objawy, jak:

  • Ból głowy,
  • Wymioty,
  • Nudności,
  • Szybsze bicie serca,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Ogólne rozbicie.

Stan ten może być niebezpieczny dla zdrowia, gdyż w skrajnych przypadkach może zakończyć się zawałem serca lub udarem. Sam zabieg wszywania Esperalu jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Lekarz stosuje bowiem wcześniej miejscowe znieczulenie. W przypadku substancji, jaką jest Esperal, tabletki mogą znajdować się pod skórą przez okres od 8 do 12 miesięcy. Po tym czasie można kontynuować terapię.

Czy Esperal szkodzi zdrowiu?

Sam Esperal nie jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Uwalnia się on do krwioobiegu, ale nie powoduje przy tym żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Największe ryzyko związane jest z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich. Przede wszystkim chodzi o powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Disulfiram w połączeniu z etanolem daje silne objawy, które przypominają nieco kaca. Mogą jednak być zdecydowanie bardziej dotkliwe oraz groźne dla zdrowia.

Jeśli pacjent z wszywką mimo zakazu spożyje alkohol, to może to skutkować objawami ze strony układu krążenia, oddechowego oraz nerwowego. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca. Pacjent, który zdecydował się na taki zabieg musi więc bezwzględnie przestrzegać zakazu sięgania po alkohol nawet w niewielkiej dawce. Musi także pamiętać o tym, że dotyczy to wszystkich produktów spożywczych, w których znajdować się mogą nawet znikome ślady alkoholu.

terapia alkoholizmu

Esperal – skutki uboczne terapii

Pacjenci, którzy zdecydowali się na ten rodzaj terapii awersyjnej najczęściej narzekają na  nieprzyjemne dolegliwości o słabym nasileniu. Zazwyczaj jest to wzmożona senność, nudności, metaliczny posmak w ustach. Mimo, że mogą być one nieprzyjemne to w żadnym stopniu nie są groźne dla zdrowia. U niektórych pacjentów stosowanie Esperalu może wywoływać reakcje psychosomatyczne, takie jak stany depresyjne czy maniakalne. To właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem przed zabiegiem oraz odpowiednie przygotowanie się. Lekarz musi bowiem ocenić, czy wszycie Esperalu u konkretnej osoby jest w ogóle możliwe. W przypadku substancji, którą zawiera Esperal skutki uboczne odczuwalne są najbardziej w momencie, gdy ma ona kontakt z alkoholem.

Przeciwwskazania do zastosowania Esperalu

Esperal może być zastosowany wyłącznie u pacjentów trzeźwych, w których organizmie nie ma śladu alkoholu. Nie można przeprowadzić zabiegu u osób, które chorują na nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia psychiczne oraz próby samobójcze. Esperal może reagować z innymi lekami, a w szczególnymi przeciwzakrzepowymi, aspiryną, a także fenytoiną. Nie powinno się go przyjmować również z diazepamem i chlordiazepoksydem. Może bowiem nasilać ich działanie. Stosowanie Esperalu musi zawsze odbywać się za zgodą pacjenta, dlatego koniecznością jest pełna świadomość tego, na co się decyduje. U niektórych osób może pojawić się odrzucenie Esperalu. Objawia się to przede wszystkim tym, że w kontakcie z alkoholem nie działa on tak, jak powinien.

 


naszgabinetcom

Клініка POZ Nasz Gabinet
Українськи лікарі для українських пацієнтів

+48 732 080 102

kontakt@naszgabinet.com

https://nasz-gabinet.com/