1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Sposoby radzenia sobie z glodem alkoholowym

Alkoholizm jest taką samą chorobą jak każda inna. Uzależnić się może każdy niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego i wykonywanego zawodu. Przebieg rozwoju nałogu wygląda w podobny sposób: picie wina po pracy dla relaksu, czy butelka piwa dla poprawy humoru lub w momentach radości. Sięganie po alkohol z okazji narodzin dziecka, urodzin kolegi, brata, sąsiada jest powtarzalne. Niektórzy robią to bez powodu. Z czasem człowiek przestaje kontrolować ilość, jakość oraz częstotliwość spożywanego trunku. W artykule znajdziesz podpowiedzi, które wskażą ci, jak sobie radzić z głodem alkoholowym.

Czym jest głód alkoholowy?

Osobę uzależnioną rozpoznać możemy z powodu pojawiających się u niej objawów alkoholizmu.

  • Najczęściej są to:
  • zwiększanie dawek alkoholu,
  • upośledzona zdolność kontrolowania picia,
  • objawy abstynencyjne i picie w celu ich łagodzenia oraz stan alkoholowego głodu
  • czyli natrętna, niewytłumaczalna chęć spożywania substancji.

    Głód alkoholowy to stan psychiczny charakteryzujący się silną i trudną do odparcia potrzeba wypicia alkoholu. 

    Syndrom można rozpoznać przez objawy głodu alkoholowego, dotyczące zarówno psychiki, jak i ciała, czyli: 

    • niepokój,
    • lęk,
    • rozdrażnienie,
    • brak energii,
    • chwiejność nastroju,
    • złość,
    • samotność,
    • znudzenie,
    • głód pokarmu,
    • skręcanie w żołądku i inne.

    Pogorszenie samopoczucia nie następuje samoistnie. Zwykle osoba uzależniona sama wpływa na wystąpienie objawów głodu alkoholowego.

    Wyzwalacze głodu alkoholowego:

    • odwiedzanie miejsc kojarzonych z piciem,
    • przypominanie sobie przyjemnych chwil związanych ze spożywaniem alkoholu,
    • spędzanie czasu z osobami, które nadużywają trunków.

    Ten stan psychiczny jest jednym z kluczowych problemów osób uzależnionych. Zachowanie alkoholika na głodzie częstą staje się przyczyną przerwania abstynencji i rozpoczynania ciągów alkoholowych, pomimo wiedzy o szkodliwości trunków.

    Przyczyny głodu alkoholowego

    W momencie pojawienia się głodu alkoholowego osoba uzależniona nie zawsze zdaje sobie z niego sprawę. Dosyć często w takich chwilach po prostu sięga po etanol, żeby zaspokoić wewnętrzną potrzebę. Najczęściej jednak zmiany odczuwane są podczas długiej abstynencji, szczególnie w początkowej fazie alkoholizmu. Wyzwalaczami głodu alkoholowego mogą czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne.

    1. Przyczynami zewnętrznymi są wszelkie wspomnienia, okoliczności, ludzie oraz nawiązania do sytuacji, które kojarzą się z alkoholem. Na przykład głód pojawia się w momencie, przechodzenia obok sklepu monopolowego albo podczas spotkań z ludźmi, z którymi wcześniej był spożywany alkohol. Wabikiem może być również zapach trunku, reklamy w telewizji, czy widok szklanki do drinków. Tak naprawdę, może to być jakiekolwiek skojarzenie, wywołujące tęsknotę za piciem.
    1. Wyzwalacze wewnętrzne to wszystko to, co dzieje się w psychice, czyli myśli oraz uczucia. Chęć picia pojawia się z powodu emocji, takich jak złość, zdenerwowanie, wstyd, smutek, radość, szczęście, poczucie wygranej lub przegranej, które wcześniej były łączone z alkoholem.

    Jak radzić sobie z głodem alkoholu?

    Wiele czynników może spowodować pojawienie się głodu alkoholowego. Da się jednak przed nimi się ochronić. 

    Radzenie sobie z głodem alkoholowym:

    1. Rozpoczęcie psychoterapii uzależnień. Terapeuta podpowie, jak walczyć z głodem alkoholowym oraz będzie służył pomocą w momencie pojawiania się nawrotów.
    2. Rozpoznawanie objawów, żeby w każdym momencie móc się przed nimi chronić.
    3. Unikanie miejsc, które bezpośrednio kojarzą się z alkoholem: sklepy monopolowe, bary, kluby.
    4. Zmiana grona znajomych, jeżeli część z nich to osoby uzależnione. 
    5. Dbanie o dietę – racjonalne oraz regularne odżywianie się – uzupełnianie niezbędnych witamin oraz mikroelementów.
    6. Uprawianie sportu – bieganie, jazda na rowerze, pływanie, siłownia. Podczas wysiłku fizycznego mózg przełącza się na inne zadania, odpręża i uspokaja.
    7. Dzielenie się uczuciami z psychoterapeutą, rodziną, znajomymi – opowiadanie o objawach. Dzięki temu bliscy wiedzą, jak pomóc alkoholikowi na głodzie.
    8. Znalezienie hobby np. podróżowanie, czytanie, oglądanie filmów, śpiewanie, pisanie wierszy, gotowanie.

    Nie należy unikać ani ignorować negatywnych uczuć. Trzeba z nimi walczyć, przypominając sobie straty i skutki picia alkoholu, czyli poczuciem winy i wstydem przed rodziną. Osoba uzależniona może również medytować lub prowadzić dzienniczek głodu alkoholowego. Alkoholu nie można zastępować innymi używkami takimi jak np. narkotyki, nikotyna, seks lub hazard.