1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Piwo bezalkoholowe a esperal czy mozna sobie na nie pozwolic

Esperal stanowi jedną z metod pomocniczych w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Po jego implementacji należy zaprzestać spożywania napojów alkoholowych – zarówno wysoko, jak i nisko procentowych. Czy można jednak pozwolić sobie na piwo bezalkoholowe?

Czym jest esperal?

Esperal jest środkiem farmaceutycznym stosowanym w tak zwanych wszywkach alkoholowych. Jego substancją czynną jest disulfiram – związek będący inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, a więc enzymu, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Na skutek tego procesu aldehyd octowy, czyli główny metabolit etanolu, zostaje przekształcony do kwasu octowego. U osób, u których zastosowano esperal, dochodzi do gromadzenia się aldehydu octowego w organizmie. Powoduje to występowanie silnych objawów zatrucia, które pojawiają się po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Czy przy wszywce alkoholowej można pić piwo bezalkoholowe?

Wiele osób uzależnionych od alkoholu, które decydują się na implementację wszywki alkoholowej, zastanawia się, czy po zabiegu mogą pić piwo bezalkoholowe. Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż mogłoby się z początku wydawać.

Charakterystyka piwa bezalkoholowego

Wbrew swojej nazwie, piwo bezalkoholowe nie musi być całkowicie pozbawione alkoholu. Zgodnie z obowiązującym prawem napój ten może zawierać do 0,5% alkoholu. Jest to niewiele, biorąc pod uwagę, że najbardziej popularne piwo typu lager zawiera około 5% czystego etanolu, a na rynku dostępne są również piwa o zawartości 7–9%, a czasami nawet 12% alkoholu. Według zapisu w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości, piwo bezalkoholowe, nawet jeżeli zawiera śladowe ilości etanolu, nie jest napojem alkoholowym.

Piwo bezalkoholowe a esperal

Piwo bezalkoholowe a esperal

Zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym nie jest wystarczająca, by aktywować esperal i spowodować wystąpienie nieprzyjemnych objawów zatrucia organizmu. Mimo to osoby z wszywką, które walczą z nałogiem alkoholowym, powinny powstrzymać się od spożywania tego napoju. Piwo bezalkoholowe, podobnie do bezalkoholowego wina, ma bowiem smak bardzo zbliżony do swojego alkoholowego odpowiednika. Jego picie prowadzi do utrwalania złych nawyków i zachowania rutyny picia, utrudniając leczenie uzależnienia. Osoby spożywające piwo bezalkoholowe w trakcie terapii nałogu alkoholowego po jej zakończeniu mają większe problemy z zachowaniem abstynencji.

Konsekwencje picia piwa bezalkoholowego przy wszywce alkoholowej

Picie piwa bezalkoholowego przy wszywce alkoholowej może wywołać u alkoholika głód alkoholowy i prowadzić ostatecznie do powrotu do nałogu. Spożycie napojów zawierających etanol przez osoby poddane terapii z wykorzystaniem esperalu powoduje wystąpienie silnych objawów zatrucia, które pojawiają się już w ciągu 10 minut od przyjęcia dawki alkoholu. Są to przede wszystkim:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • uderzenia gorąca,
  • duszności,
  • nadmierne pocenie się,
  • silne zaczerwienienie twarzy,
  • pokrzywka na skórze,
  • tachykardia, czyli znacznie przyspieszone bicie serca,
  • gwałtowne wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi,
  • odczuwanie nasilonego lęku, w tym również lęku przed śmiercią.

W wypadku niektórych osób, u których zaimplementowano wszywkę alkoholową we Wrocławiu w naszej placówce, mogą również wystąpić takie dolegliwości, jak:

  • zespół ostrej niewydolności oddechowej,
  • arytmia serca,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • omdlenia,
  • ataki drgawek.

Spożycie alkoholu podczas kuracji z wykorzystaniem esperalu może prowadzić nawet do śmierci, są to jednak rzadkie przypadki. Reakcja disulfiramowa szczególnie negatywnie wpływa na zdrowie pacjentów w zaawansowanym wieku, a także tych, którzy cierpią z powodu chorób współistniejących. Dolegliwości wywoływane przez esperal mogą trwać od 4 do 10 godzin.

Piwo bezalkoholowe a esperal

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu z wykorzystaniem esperalu można rozpocząć się wyłącznie w sytuacji, gdy pacjent wyraził świadomą zgodę na wdrożenie tego typu terapii. Podczas wstępnej konsultacji lekarz ma obowiązek uświadomienia pacjenta o skutkach picia alkoholu po implementacji wszywki. Profesjonalną przychodnią leczenia alkoholizmu, która specjalizuje się w awersyjnych terapiach odwykowych przy użyciu disulfiramu, jest zlokalizowana w centrum Wrocławia nasza placówka Disulmed.

Przychodnia przeprowadza zabiegi wszycia esperalu w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Dawki leku dobierane są przez lekarza w zależności od stanu zdrowia osoby uzależnionej.