1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Delirium alkoholowe leczenie objawy majaczenia czym jest biala goraczka

Czym jest delirium i biała gorączka?

Delirium tremens, również nazywane majaczeniem alkoholowym lub białą gorączką, to ciężka choroba psychiczna, która może wystąpić w wyniku nagłego odstawienia alkoholu. Powoduje szereg poważnych, a często niebezpiecznych objawów, w tym omamy wzrokowe i słuchowe, urojenia i ciężkie zaburzenia świadomości. Stan ten jest potencjalnie zagrażający życiu i zawsze wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.

Przyczyny delirium tremens

Delirium alkoholowe zwykle rozwija się u osób, które mają długotrwałe, ciężkie uzależnienie od alkoholu. Najważniejszym czynnikiem jest ilość spożywanego alkoholu – im więcej osoba pije i im dłużej to robi, tym większe jest ryzyko wystąpienia białej gorączki. Na ogół występuje to po nagłym przerwaniu spożywania alkoholu.

Objawy delirium tremens

Delirium tremens to zespół objawów somatycznych i psychotycznych. Objawy somatyczne obejmują drgawki, gorączkę, zaburzenia rytmu serca i nasilenie drżenia mięśni. Objawy psychotyczne zwykle obejmują omamy wzrokowe, słuchowe i urojenia, które mogą być niezwykle realistyczne i przerażające dla pacjenta.

Diagnostyka delirium tremens

Diagnoza delirium tremens to proces kompleksowy, który obejmuje badanie somatyczne, ocenę objawów neurologicznych i psychicznych, a także testy laboratoryjne, które mogą pomóc zidentyfikować zawartość alkoholu w organizmie pacjenta.

Leczenie delirium tremens

Leczenie delirium tremens jest zawsze przeprowadzane w warunkach szpitalnych i ma na celu stabilizację stanu pacjenta, zmniejszenie nasilenia objawów i zapobieganie komplikacjom. Leczenie obejmuje zwykle podanie leków, które pomagają łagodzić objawy odstawienia alkoholu, stosowanie leków, które pomagają kontrolować objawy psychotyczne i somatyczne, a także leczenie wszelkich powiązanych stanów zdrowotnych.

Delirium alkoholowe jest stanem zagrożenia życia

Delirium alkoholowe to poważna choroba, która może zagrażać życiu pacjenta. Bez natychmiastowego i profesjonalnego leczenia, delirium tremens może prowadzić do śpiączki, niewydolności wielonarządowej i śmierci.

Czy można zapobiec delirium?

Mimo że delirium alkoholowe jest chorobą potencjalnie zagrażającą życiu, można jej zapobiec. Kluczem do zapobiegania jest prawidłowe zarządzanie spożyciem alkoholu i uzyskanie wsparcia w przypadku próby odstawienia. W przypadku osób z ciężkim uzależnieniem od alkoholu, proces odstawienia powinien być zawsze przeprowadzany pod nadzorem specjalistów, którzy są w stanie monitorować objawy odstawienia i w razie potrzeby interweniować.

W zależności od stopnia uzależnienia, osoba może wymagać hospitalizacji lub leczenia na oddziale detoksykacji. Szczególne wsparcie mogą wymagać osoby z ciężkim uzależnieniem, które mają już w historii odcinki delirium tremens. Inną ważną częścią procesu jest leczenie psychologiczne mające na celu zrozumienie przyczyn nadużywania alkoholu i rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie.