1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Choroba alkoholowa czym sie objawia co powoduje i jak leczyc alkoholizm

Uzależnienie szczególnie od alkoholu jest jednym z częstszych powodów zachorowań na przewlekłe schorzenia, jak i śmierci. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia ok. 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet cierpi z powodu objawów choroby alkoholowej. W samej Europie tyczy się to 14,8% panów i 3,5% pań. Czy jestem alkoholikiem to często spotykane zapytanie. Skąd wiadomo, jak na nie odpowiedzieć? Potrzebne odpowiedzi w artykule.

Objawy uzależnienia od alkoholu – jak i kiedy je rozpoznać?

Przeprowadzono wiele badań, których wyniki udowadniają negatywny wpływ nadużywania alkoholu na właściwie każdy narząd ludzkiego organizmu. Choroba alkoholowa skutkująca ciągłym upojeniem alkoholowym w większości przypadków doprowadza do poważnych chorób – nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, marskości wątroby i wielu innych. Odbija się na zdrowiu fizycznym,  a także emocjonalnym sprawiając zanik jakichkolwiek uczuć i empatii. Obniża funkcje intelektualne. Nie można także zapomnieć o spowolnieniu psychoruchowym. W rezultacie choroba alkoholowa prowadzi do destrukcji wszystkich aspektów życia.

W momencie, gdy człowiek nie jest w stanie kontrolować ilości spożywanego alkoholu i zauważa to sam lub mówią mu o tym najbliżsi – trzeba działać. Warto zgłosić się do przychodni i skorzystać z porad specjalistów. Porozmawiać o metodach leczenia alkoholizmu. Wystarczy wykonać jeden, niewielki krok. Umówić się na wizytę, skontaktować z konsultantem, który odpowie na wszelkie pytania. To może już spowodować, że człowiek zacznie odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem.

Rozwój choroby alkoholowej, czyli podstawowe 4 fazy alkoholizmu

Każdy chory przechodzi uzależnienie od alkoholu trochę inaczej. Na rozwój nałogu oddziałuje wiele różnych czynników. Należą do nich, chociażby wpływ otoczenia, alkoholizm w rodzinie, chęć ucieczki od problemów, czy skłonność do stosowania używek.

Można wyróżnić 4 etapy uzależnienia od alkoholu:

  • prealkoholową,
  • ostrzegawczą,
  • krytyczną,
  • przewlekłą.

W tej pierwszej, chory zazwyczaj nie wzbudza podejrzeń, ponieważ pije alkohol sporadycznie. Stan ten może to trwać nawet przez kilka lat. Dlatego tym bardziej jest to niebezpieczne dla człowieka, a także najbliższych mu osób. Pacjenci w chwilach trzeźwości zazwyczaj oczyszczają swój organizm za pomocą witamin, magnezu i innych suplementów, które mają im dać namiastkę komfortu zdrowotnego.

W fazie ostrzegawczej choroby alkoholowej pacjent zaczyna doświadczać luk w pamięci po licznych libacjach. Już wtedy wskazane jest rozpoczęcie leczenia np. poprzez wszycie esperalu.

W momencie krytycznym człowiek przestaje przejmować się swoim stanem, zaniedbuje przyjaciół, rodzinę, hobby. Nie interesują go kwestie finansowe i spada mu libido. Gdy tylko ktoś wspomina o chorobie alkoholowej, chory reaguje agresywnie. Może to być spowodowane objawami głodu alkoholowego lub wyparciem problemu. 

W fazie przewlekłej natomiast człowiek właściwie nie trzeźwieje, a ewentualna przerwa w piciu sprawia, że dają o sobie znać symptomy zespołu abstynencyjnym takie jak:

  • drżenie rąk,
  • biegunka,
  • nadmierne pocenie się,
  • uczucie lęku,
  • ból głowy,
  • osłabienie organizmu,
  • zaburzenia snu,
  • nudności i wymioty.

Chory jest rozdrażniony, agresywny, może mieć omamy alkoholowe. Wtedy najczęściej do leczenia choroby alkoholowej np. z pomocą wszywek alkoholowych namawiają członkowie rodziny.

Wszycie esperalu a choroba alkoholowa – leczenie nałogu

Czy każdy, kto pije, jest alkoholikiem? Oczywiście, że nie. Dopiero w momencie, gdy alkohol przejmuje kontrolę nad ludzkim życie, a spożywanie go staje się codzienną rutyną, wtedy można, a nawet należy to zdiagnozować problem. Od wielu lat w leczeniu choroby alkoholowej stosowany jest z powodzeniem esperal.

W prywatnych przychodniach lub gabinetach medycznych lekarze wykonują zabieg implantacji esperalu w formie podskórnych wszywek alkoholowych. Wskazaniem do zabiegu zaszycia alkoholowego przy użyciu tabletek jest leczenie osób szukających sposobu na nieprzerwaną trzeźwość.

Choroba alkoholowa może postępować i rozwijać się bardzo szybko. Niestety w przypadku leczenia jest odwrotnie. Właśnie dlatego esperal jest tak skuteczny – daje długotrwały i natychmiastowy efekt. Dla alkoholików, którzy zazwyczaj oczekują nagłej zmiany, w momencie, gdy podejmują decyzję o terapii, wszywki alkoholowe są najbardziej wskazane. Pacjenci mający zaszyty pod skórą esperal nie powinni polegać jedynie na terapii farmakologicznej.

Co prawda, wszywka alkoholowa nie wyleczy choroby alkoholowej, ale esperal zdecydowanie w tym pomaga i daje stabilność, którą trudno odzyskać innymi sposobami. Samo podjęcie decyzji o leczeniu nie jest aż tak trudne, jak przyznanie się do choroby alkoholowej. Alkoholizm głównie bazuje na ludzkich słabościach. Żeruje na emocjach, trafia w najbardziej wrażliwe punkty. Właśnie dlatego to tak destrukcyjna choroba.