1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Czego nie wolno jesc po zabiegu wszycia esperalu

 

lekarz bada jedzenie do spożycia

W tym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na pytania: co wolno, czego nie wolno, a co jest po prostu niezalecane do spożywania po zabiegu wszycia esperalu. Dieta jest bardzo ważnym elementem naszego życia, poprzez jej bezpośredni wpływ na zdrowie każdej osoby. Przy różnych chorobach mamy listę produktów zalecanych i zakazanych do spożywania. W przypadku choroby alkoholowej, a raczej podczas jej leczenia również pojawia się taka lista. 


Na czym polega działanie esperalu?

Disulfiram (esperal) to organiczny związek chemiczny, wykorzystywany w leczeniu alkoholizmu, który bezpośrednio wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w organizmie człowieka. W postaci wszywki umieszcza się pod skórą pacjenta podczas prostego zabiegu chirurgicznego i przez 8-12 miesięcy działa jako bodziec awersyjny w kontakcie z alkoholem, wywołując różne nieprzyjemnie dolegliwości po spożywaniu alkoholu. Nie jest to jednak jedyny element leczenia alkoholizmu, ważną rolę odgrywają czynniki motywujące oraz samozaparcie pacjenta.

W wyniku blokady enzymu dehydrogenazy aldehydowej uniemożliwia się przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy, co powoduje pojawienie się objawów zatrucia alkoholowego, takich jak: ból głowy, zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, nudności, wymioty, niewydolność oddechowa, zaburzenie rytmu serca, utrata przytomności, drgawki, lęk.

Alkohol przestaje się kojarzyć z przyjemnością, zamiast tego staje się źródłem przykrych dolegliwości, które zniechęcają osobę do picia.

Czego unikać po zabiegu implantacji leku?

 

Każdy lekarz po zabiegu implantacji powinien poinformować pacjenta o tym, że w czasie działania Disulfiramu, czyli przez najbliższy rok obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, nie tylko w jego czystej postaci, ale też wszystkich likierów, drinków, a nawet piw bezalkoholowych.

W takim razie na co uważać i czego nie wolno jeść po wszywce?

 

Należy również zwracać szczególną uwagę na produkty, w których może znajdować się alkohol:

  •  ocet (również pod postacią przetworów np. ogórki konserwowe) – w czasie działanie wszywki warto je zamienić  na świeże warzywa
  •  płyny do płukania jamy ustnej – podczas zakupu trzeba się zapoznać ze składem produktu i wybrać ten, który nie zawiera alkoholu
  • syropy przeciwkaszlowe – w przypadku przeziębienia oraz kaszlu wybieramy inne metody leczenia bez używania leków, zawierających nawet najmniejsze stężenie alkoholu
  • niektóre sosy  do potraw – sosy można gotować samodzielnie, wtedy mamy większą kontrolą nad dodawaniem składników
  • czekoladki i ciasta z alkoholem – istnieje mnóstwo słodyczy niezawierających alkohol, dlatego warto unikać ciast z adwokatem
  • kosmetyki oraz leki – w swoim składzie zawierać mogą alkohol, ponieważ jego kontakt ze skórą może wywołać skutki uboczne.

 

Odżywianie zaraz po zabiegu zaszycia

Do czasu zdjęcia szwów i zagojenia rany, zazwyczaj około 10-14 dni pacjent musi dbać o miejsce nacięcia, w celu uniknięcia zakażenia. Przez ten czas najlepiej też unikać leków oraz artykułów spożywczych, rozrzedzających krew, żeby nie było krwotoku z rany. Do takich produktów należą: czosnek, imbir, łosoś, ananas, orzechy laskowe oraz migdały.

Osoby z wszywką muszą uważać na alkohol i warto, aby też dbały o swoje nawyki żywieniowe przez stosowanie odpowiedniej diety. Obowiązuje ona każdego z nas, nie tylko osób, cierpiących na chorobę alkoholową. Warto też wykonać badania enzymów wątrobowych oraz USG wątroby i określić czy nie została ona mocno nadwyrężona przez alkohol, bo na przykład w przypadku stłuszczenia, powinniśmy zastosować odpowiednią dietę.

Decydując się na wszywkę antyalkoholową z esperalem, osoba z uzależnieniem powinna odpowiedzialnie podejść do tematu odżywiania oraz wyeliminować ze swojej diety wszelkie produkty, które mogą spowodować przykre dolegliwości. W momencie pojawienia się jakichkolwiek pytań, zamiast ryzykować własnym zdrowiem najlepiej skontaktować się z lekarzem.