1. Esperal Wrocław >
  2. Porady
  3. Jak leczyc alkoholizm

Alkoholizm to dziś problem, z którym zmaga się naprawdę wielu Polaków. Choć większość z nich nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu lub po prostu nie chce zaakceptować własnej porażki, leczenie nałogu jest w dalszym ciągu stosunkowo popularne. W Polsce alkoholicy mają dostęp do terapii ambulatoryjnej, działającej na zasadzie otwartych spotkań z psychoterapeutą, jak i do leczenia na oddziale zamkniętym. Obydwie opcje mają swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej jest zależny wyłącznie od charakteru osoby uzależnionej i jej chęci do zmiany. Podczas gdy niektórym wystarczy terapia, inni będą potrzebowali leczenia farmakologicznego za pomocą esperalu lub całkowitego odcięcia od świata zewnętrznego na czas leczenia. Jak leczyć alkoholizm i kiedy leczenie jest najskuteczniejsze?

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Pozbywanie się nałogu to proces długotrwały, który w przypadku uzależnienia od alkoholu może trwać nawet do dwóch lat nieprzerwanego leczenia psychoterapeutycznego. Stosowane tu metody to zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa, przy czym najlepsze skutki zdaje się obecnie odnosić łączenie obydwu.

Psychoterapia może być zarówno elementem normalnego dnia osoby uzależnionej, jak i jego ważniejszą, dominującą częścią. W przypadku wielu uzależnionych możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym np. w dalszym ciągu pijącą rodziną będzie zbyt trudnym procesem leczenia. W ich przypadku możliwe jest skorzystanie z opcji leczenia odwykowego na oddziale zamkniętym, gdzie przebywają przez cały czas na przestrzeni 5-8 tygodni w zależności od ich postępów. Innym przypadkiem są oddziały leczenia zespołu abstynencyjnego, które stosowane są u osób, u których w wyniku odstawienia alkoholu pojawiły się objawy zagrażające ich życiu. Hospitalizacja trwa wówczas od 8-10 dni, po których pacjenci kierowani są do poradni odwykowych oraz grup anonimowych alkoholików.

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń: +48 71 707 24 67

Leczenie farmakologiczne

Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu alkoholizmu to na początku przede wszystkim witaminy, minerały i leki nawadniające, zmniejszające ryzyko powikłań po odstawieniu alkoholu, działające przeciwlękowo i wzmacniające organizm. W późniejszych etapach leczenia, psychoterapię można wspomagać wszywkami disulfiramu, czyli popularnym esperalem. Jego zastosowanie powoduje pojawienie się negatywnych reakcji, w tym bólu głowy, nudności czy kołatania serca, mających na celu odstraszenie od spożywania alkoholu. Co jednak ważne, sam esperal nie jest środkiem leczenia, a jedynie elementem terapii awersyjnej – sam nie poradzi sobie z pokonaniem nałogu u alkoholika.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Choć spora część specjalistów do spraw leczenia alkoholizmu zauważa poprawę psychiczną u pacjentów stosujących esperal, psychoterapia jest w dalszym ciągu najważniejszą formą leczenia. Tu pacjenci uświadamiają sobie swój problem i zyskują motywację do jego pokonania, a następnie uczą się żyć na nowo, bez korzystania z alkoholu jako środka znieczulającego ból i odczuwanie rzeczywistości. Uzależnieni często nie zdają sobie sprawy, jak poważny jest ich problem, nawet gdy faktycznie piją nałogowo. Większość z nich znajduje też wiele powodów, dla których w ich mniemaniu zmiana jest niemożliwa. Terapia, często przy wsparciu metody awersyjnej z użyciem wszywki alkoholowej z lekiem esperal, pozwala uświadomić uzależnionym skalę problemu i przedstawić im sposoby na poradzenie sobie z nim. Ostatecznie leczenie zależy w dużej mierze od woli samego uzależnionego i często to nad nią należy pracować najmocniej. Nie pomogą tu prośby, groźby czy wzbudzanie litości – alkoholik musi wiedzieć, że nałóg szkodzi przede wszystkim jemu samemu i że wyzbycie się go znacząco poprawi jakość jego życia.